Pamiątki po płk. Józefie Kapciuku.

kapciuk22

Żródło:”Bonhams”

13 czerwca w domu aukcyjnym “Bonhams” odbędzie się aukcja militariów. Wśród wielu ciekawych pozycji jest jeden polonic (numer 1068). Jest to zbiór pamiątek po pułkowniku dyplomowanym Józefie Kapciuku. W skład zestawu wchodzą:    

  1. Kordzik oficerski wz.24 wyk. G.Borowski.
  2. Krzyż Walecznych z jednym okuciem (Zachód).
  3. Odznaka pamiątkowa Frontu Litewsko-Białoruskiego, wyk. K.Gajewski
  4. Odznaka pamiątkowa Wyższej Szkoły Wojennej, wyk. W.Gontarczyk
  5. Odznaka pamiątkowa 7 Pułku Artylerii Lekkiej, wyk. W. Gontarczyk.
  6. Odznaka pilota, wyk. Gaunt&Sohn.
  7. Orzeł oficerski Polskich Sił Powietrznych.
  8. Godło Junackich Hufców Pracy.
  9. Fotokopie dokumentów, dyplowów i zdjęc związanych z pułkownikiem.

Niestety w zestawie brakuje orderów nadanych przed wojną: Krzyża Oficerskiego Odrodzenia Polski (nadanie w 1937 r.), Złotego Krzyża Zasługi, Medalu Pamiątkowego za Wojnę 1918-21 oraz Medalu Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości. Nigdzie nie znalazłem źrodła o nadaniu pułkownikowi podwójnego Krzyża Walecznych po 1 września 1939 roku.  Bez wątpienia oryginalny i ciekawy zestaw ale bynajmniej nie rzucający na kolana. Wyceniony na 2000-4000$ co w Polsce przy spadku cen na falerystykę  jest sporą sumą ale na rynku amerykańskim nie jest ceną bardzo wygórowaną.

Józef Kapciuk urodził się 24 listopada 1891, ukończył II Gimnazjum w Wilnie. Po odzyskaniu  Niepodległości wstąpił do Wojska Polskiego. 1 czerwca 1919 został dowódcą II dywizjonu 2 Pułku Artylerii Ciężkiej Legionów. Awansowany do stopnia majora. W 1923 służył w 17 Pułku Artylerii Polowej w garnizonie Gniezno. Ukończył Kurs w Wyższej Szkole Wojennej uzyskując tytuł oficera dyplomowanego. Kolejny awans do stopnia podpułkownika a następnie pułkownika w korpusie artylerii. Od 21 stycznia 1930 do kwietnia 1937 pełnił funkcję dowódcy 7 Pułku Artylerii Lekkiej w garnizonie Częstochowa. Został zastępcą dowódcy broni pancernych. Był w składzie czasopisma „Przegląd Wojsk Pancernych”, wydawanego od 1938. Po wybuchu wojny objął funkcję naczelnego dowódcy broni pancernych w Naczelnym Dowództwie Wojska Polskiego. Po Kampani Wrześniowej przedostał się na Zachód i wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych. W I Korpusie został dowódcą III Dywizjonu Pociągów Pancernych, wyposażonego w pociągi pancerne: „B”, „M” i „H”. W latach 50-tych wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, zmarł 11 października 1968 w Los Angeles. Źródło: Wikipedia.

http://www.bonhams.com/auctions/23410/lot/1068/

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Militaria. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s