Generalska szabla cz.II

IMG_1340Mój serdeczny znajomy – z wykształcenia inżynier, z zamiłowania miłośnik broni palnej i doskonały żeglarz stwierdził, iż opisując szablę generała Dwernickiego chciałem rozwiązać równanie o tak wielu niewiadomych, że otrzymanie prawidłowego rozwiązania było po prostu niemożliwe. Miał rację. Opierając się na dwóch napisach z głowni szabli tj.: “Józef Dwernicki” i “16 maja 1832” wywnioskowałem że szablę, 16 maja, podarowano generałowi na pożegnanie w Austrii, lub na powitanie, po przekroczeniu granicy francuskiej. Nic bardziej mylnego. Popełniłem błąd, do którego się przyznaje i za który chciałbym serdecznie przeprosić Drogich Czytelników – trudno, mea culpa.

Dzięki Bogu po nawiązaniu kontaktu z nowym właścicielem szabli wszystko się wyjaśniło. Po “krwawej” walce i jak można było się spodziewać po wielokrotnie wyższej cenie aniżeli estymacyjna nabył ją w angielskim domu aukcyjnym. Dzięki Jego uprzejmości można w pełni i  już bez błędu opisać obiekt. Z niewiadomych powodów na stronie internetowej domu aukcyjnego nie zamieszczono skanu płazu wewnętrznego a tylko w opisie wzmiankowano o dacie. Pełny napis brzmi ”J.N. OSTROWSKIEMU 16 MAIA 832 r. W STEYR”. Dedykacja ta wszystko wyjaśnia. Reasumując:16 maja 1832 roku  to nie generałowi podarowano szable a odwrotnie. Generał Józef  Dwernicki przekazał ją na pożegnanie swojemu adiutantowi Janowi Nepomucenowi Ostrowskiemu.

Ostrowski urodził się 1801 roku w Czarnokońcach w obwodzie zaleszczyckim. W 1818 roku jako kadet służył w 2 Pułku Ułanów gdzie dosłużył się stopnia podchorążego. W 1823 roku z powodów rodzinnych wziął dymisję z wojska. Po wybuchu Powstania Listopadowego własnym sumptem wyposażył oddział na czele którego przebił się przez wojska rosyjskie i dołączył do korpusu gen. Dwernickiego, z którym był spokrewniony. Wyróżnił się w bitwie pod Boremlem (18-19 kwietnia 1831). Kawaler Krzyża Złotego (IV kl.) Orderu Virtuti Militarii. W spisie nie figuruje w związku z tym mogło to być nadanie późniejsze. Awansował od podchorążego do kapitana a następnie został adiutantem generała Dwernickiego, z którym przekroczył granicę austriacką. W grudniu 1832 przybył do Paryża a następnie w 1837 r. przeniósł się do Londynu. Członek Polskiego Towarzystwa Demokratycznego. Zmarł 19 stycznia 1865 roku w Londynie. Pochowany na tamtejszym  cmentarzu Highgate.

Zobacz: Robert Bielecki “Słownik biograficzny oficerów Powstania Listopadowego”,Warszawa, 1998, tom.3, st.247, “Głos Wolny”, Londyn, 1865, nr.60, st.4.

Na koniec wypada pogratulować właścielowi nabycia wspaniełego obiektu oraz podziękować za udostępnienie fotografii i możliwości zamieszczania na blogu.

IMG_1339

IMG_1342

IMG_1341

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Militaria, Szabla. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s