Przedwojenne Tablice Państwowe.

 

IMG_1882.JPG

Mam zaszczyt zaprezentować Państwu dwie tablice z okresu dwudziestolecia. Pierwsza, bardziej popularna to tablica informacyjna ”Sołtys”.Tablice tego typu zawieszane były na zewnątrz budynku gdzie urzędował sołtys, lub czasami w miejscu jego zamieszkania. Ta pochodzi z lat 1927-39. Na szczęście sporo się ich zachowało choć przyznam iż ta jest w stanie “menniczym”. W polu centralnym Godło państwowe wg. wz.1927, poniżej napis “Sołtys”. Godło na czerwonym tle z białym rantem.Wykonana z blachy żelaznej pokrytej emalią i złoceniem. Brak punc producenta, wymiary:29.8×18 cm.

Druga tablica, o wiele bardziej rzadka, choć niestety w gorszym stanie pochodzi najprawdopodobniej ze słupa bądź szlabanu granicznego. W latach 1919-39 stosowano wiele różniących się oznakowań granicy państwowej. Inaczej znakowano granicę z Niemcami, inaczej z Prusami Wschodnimi, choć to też były Niemcy, inaczej również z Wolnym Miastem Gdańskiem oraz Litwą czy też z pozostałymi państwami na wschodzie i południu. Nie wdając się w detale stosowano kilka odmian tablic różniących się materiałem z jakich zostały wykonane (żeliwne, żelazne, aluminiowe). Formą stylistyczną Godła. Pierwsze to orzeł wg.wz.1919, oraz odmiany na nim się wzorujące, późniejsze wg. wz.1927 oraz różny system znakowania. Samoistne Godło lub Godło z napisem “Rzeczpospolita Polska” ( nie wnikam w detale z numeracją słupów oraz kamiennych bloków , które były podstawowym wyznacznikiem określenia granic). W powyższym przypadku jest to tablica z lat 1919-27 z wizerunkiem Godła bardzo luźnie  nawiązująca do wz.1919. Wykonana z tłoczonej blachy aluminiowej. Zapewne w celach zmiejszenia kosztów nie malowano orła na kolor biały a pozostał “aluminiowy” pole zaś zamalowano czerwoną farbą. Wymiary:16.7×16.5. cm.

img_1885

Ten wpis został opublikowany w kategorii Godło Polski. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Przedwojenne Tablice Państwowe.

  1. Hubert pisze:

    Trafiła mi się na giełdzie tabliczka żeliwna z orlem w koronie. Jacyś Ukraońcy spid Lwowa mieli. Niby ze zomu. Jestem ciekaw czy to kopia. Fakt, że nie ma przewierconych otworow w rogach. Oceniłby Pan na podstawie zdjęć :)? Proszę odpowiedź na maila.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s