Pistolet wz.35 „VIS”.

W 1936 roku Fabryka Broni w Radomiu rozpoczęła seryjną  produkcję polskiego pistoletu wz.35 “VIS”. Konstrucja Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego była jedną z najlepszych wojskowych myśli technologicznej okresu dwudziestolecia. Wzorowany na pistolecie Colt wz.M1911 z licznymi zmianami i udoskonaleniami zarówno dla strzelca pieszego i konnego,  okazał się jednym z najlepszych pistoletów w historii krótkiej bronii palnej. W Wojsku Polskim do września 1939 roku pistolet Vis wz.35 fasowano w zestawie ze skórzaną kaburą do której dołączony był pas naramienny. W kaburze poza pistoletem było miejsce na dwa zapasowe magazynki oraz  mosiężny wycior do czyszczenia broni. Równocześnie z rozpoczęciem produkcji dla wojska wprowadzono pistolet dla uzbrojenie kadry zawodowej. Do kompletu kupowanego prywatnie dołączona była tzw. “smycz” skórzany rzemień przymocowany karabińczykiem do kolby pistoletu i zakładany na szyję. Pistolet bez kabury kosztował około 200 zł. co było ceną bardzo wysoką. Od rozpoczęcia produkcji w 1936 roku do wybuchu wojny  wyprodukowano około 50000 sztuk pistoletów.W trakcie wojny po przejęciu Fabryki Broni w Radomiu przez Niemców w 1939 roku produkcję broni kontynuowano lecz stopniowo przenoszono ją do fabryki Steyr w Austrii. Niemcy wyprodukowali łącznie około 350 tysięcy sztuk. Niemieckie pistolety Vis były wytwarzane w kilku wersjach, które różniły się od siebie wykończeniem i niektórymi szczegółami konstrukcyjnymi broni. Były gorszej jakości od Visów wyprodukowanych w Radomiu przed wybuchem wojny. Wyprodukowane dla Wehrmachtu i Kriegsmarine pistolety Vis nosiły oznaczenie „Pistole 35(p)”.

Z powodów prawnych w Polsce w okresie PRL-u nie można było posiadać nawet broni o charakterze kolekcjonerskim. Niestety nie wiele się zmieniło po 1989 roku. W dalszym ciągu nie można posiadać sprawnej bronii palnej a jedynie dezaktywowaną. Zgoła inaczej wygląda to w Stanach Zjednoczonych. Nawet w miastach o wysokiej przestępczości jak np. Nowy Jork, Chicago czy Los Angeles można posiadać krótka broń zarówno kolekcjonerską jak i współczesną choć wymaga to wielu pozwoleń i długiej walki z urzędnikami którzy wszystko zrobią aby nie dać pozwolenia. W “normalnych” stanach problem taki nie istnieje ( rzecz nie dotyczy bronii automatycznej). Wśrod kolekcjonerów amerykańskich nasz pistolet jest ceniony bardzo wysoko. Kolekcjonują go nie tylko z powodów syntymentalnych Polacy czy Amerykanie polskiego pochodzenia ale również w szerokim pojęciu kolekcjonerzy broni palnej. Vis doczekał się wielu opracowań, artykulów i monografii (być może nawet więcej aniżeli w Polsce) jak choćby ostatnia praca autostwa Williama J. Yorka, “ VIS Radom, A Study and Photographic Album of Poland’s Finest Pistol”, Greensboro, NC, 2011. Po zakończeniu wojny bardzo duża ilość pistoletów znalazła się w Stanach Zjednoczonych. Naturalnie większość to Visy produkcji niemieckiej ale chyba nie ma innego kraju na Świecie (jak zwykle nie wiadomo co się kryje w Rosji) z taką ilością pistoletów wyprodukowanych w Radomiu przed wojną. W przeciągu ostatnich 3-4 lat na aukcjach bronii Visy zaczeły się pojawiać częściej w odróżnieniu do  lat 80/90- tych. kiedy należały do rzadkości i osiągały bardzo wysokie ceny, w zależności od stanu i kompletu wyposażenia dochodziły nawet do 8-9 tyś. dolarów. Do wielkiej rzadkości należy egzemplarz oferowany przez Rock Island Auction Company. Pistolet jest w idealnym stanie nie tylko w pełni działający ale z 97 procentową oksydą. Do tego dochodzą polskie dwa magazynki, wycior, kabura, pas naramienny,i co najważniejsze ma swoją ciekawą prowiniencję. Należał do pułkownika Armii Amerykańskiej – Fredericka S. Drakea, który otrzymał go w maju 1945 roku w prezencie od polskiego dyplomaty w Londynie.Całość prezentuje się bardzo dobrze i sądzę że nie ma tu wątpliwości co do pochodzenia bronii. Pełny komplet pistolet + wyposażenie zdaża się wyjątkowo rzadko. Oby tylko trafił w polskie ręce!!

Rock Island Auction Company, pozycja nr.3332 (zdjęcia pochodzą z internetowej strony domu aukcyjnego). http://www.rockislandauction.com/viewitem/aid/67/lid/3332.

vis1

 vis2

Ten wpis został opublikowany w kategorii Militaria. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Pistolet wz.35 „VIS”.

  1. Pingback: Pistolet wz.35″VIS” | 10 Pułk Ułanów Litewskich

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s